AKİT SON DAKİKA
MEKKE CANLI YAYINMEDİNE CANLI YAYIN

Oruç Baba kimdir?

Fatih Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalıktır. Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker, zeytin, sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir.

Oruç Baba olarak bilinen kişi eski yıllarda yaşayan, çok fakir olduğu ibadetini aksatmadan yaptığı, fakir olduğundan dolayı Ramazan ayında iftarlık ve sahurluk yiyeceğinin az olduğu, orucunu tutup iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu söylenir.

Bir başka inanışa göre de Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söylenir. Askerlere su ve yemek götürmekle görevli olan Oruç Baba’nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, “baba” lakabının da buradan geldiğine inanılır.

Oruç Baba, Osmanlı’da bereketi temsil eden sirkeyle ön plana çıkmaktadır. Halk arasında sirke ve ekmekle orucunu açtığı için fakir olduğu düşünülse de Osmanlı mutfağında birisi yemeğe davet edildiğinde eğer çok zengin bir sofra var ise kendisine “sirkeni al da gel” denirdi. Sirkenin iştah açıcı özelliğine dikkat çekilirdi. Misafirlerin aç gelmesi istenirken sirkenin iştahı artırdığı ve bu nedenle tüketilmesi gerektiği bilinirdi.

Fatih Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalıktır. Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker, zeytin,sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir.

Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesinde yapanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılır. Bu düşünceyle türbeye gelen kişiler sirke ve ellerindeki bir parça ekmekle iftar yaptıktan sonra Oruç Baba’nın ruhuna Fatiha okuyarak onun yüzü suyu hürmetine isteklerini bildirip Allah’a dua ederler.

TÜRBESİ NEREDE?

Ulaşım: İstanbul Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi

Mustafa Zekai Efendi Türbesi (Ümmü Sinan Tekkesi) (Oruç Baba)

Arpa Emini Mah. Kürkçübaşı Sok.Şehremini / TOPKAPI

Kabataş Tramvay hattı ile Pazartekke durağından ulaşım sağlanabilmektedir.