AKİT SON DAKİKA
MEKKE CANLI YAYINMEDİNE CANLI YAYIN

Örnek hayatlar... Sa’d Abu Vakkas

Örnek Müslümanlardan Sa’d Abu Vakkas'ın örnek hayatı...

Sa’d Müslüman olduğunda henüz 17 yaşındaydı.

Allah Resulü, Erkam’ın evini karargah edinmeden Sa’d elini uzatmış ve O’na biat etmişti. Sa’d Arapların ve müslümanların en cesurlarından sayılırdı. Efendimiz (sav) Sa’d için şöyle dua etmişti:

Allah’ım onun ok atışlarını isabetli, duasını makbul kıl.”

Sa’d, hayattayken müslümanlar içinde en çok mal ve servete sahip olan kişiydi.

Öldüğünde de, arkasından hiç de azımsanamayacak bir servet bırakmıştı. O malının temizliğinde önde gelen biri olduğu gibi, vermekte, fakir fukaraya dağıtmakta da önde gelen biriydi. Sa’d Allah korkusundan çok ağlayan bir kimseydi. Bir gün Allah Resulü ashabıyla otururken gözünü ufka dikti, sonra ashabına dönüp:

Şimdi size cennet ehlinden biri gelecek” dedi. Ashab beklemeye başladı. Acaba bu mutlu insan kimdi? Az bir zaman sonra Sa’d bin Ebu Vakkas çıkageldi.

Sa’d’ın annesi onu İslam’dan uzaklaştırmak için çok uğraştı ama muvaffak olamadı.

Sa’d’ın lakabı “Aslan Pençesi”ydi.

Hz. Ömer, Sa’d bin Ebu Vakkas’ı İran üzerine gönderdiği orduya komutan tayin etti.

İran ordusu 100 bin kişiden fazlaydı. Sa’d’ın komuta ettiği İslam ordusu 30 bin askere sahipti.

İran ordusunun başında Rüstem vardı. İslam ordusu Kadisiye’de Rüstem ve ordusunu perişan etti. Rüstem ve askerleri arkasına bakmadan kaçtı.

İslam ordusu ise Nihavend ve Medain’e kadar gitmiş, Kısra’nın sarayına dalmış, tacını, tahtını hazinesini ganimet olarak ele geçirmişti. Sa’d gerçekten “Aslan Pençesi” olduğunu bu savaşlarda göstermişti.

Hz. Ömer, onu Irak valisi tayin ettiğinde yine O’nun emriyle Kufe şehrini kurdu ve orada çeşitli konutlar meskenler yaptırdı.

Sa’d Irak’ta İslam’ın temellerini atmış oldu. Sa’d hicretin 54. senesinde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Vefatından önce oğluna odada bulunan sandığı işaret etti. Açtılar, içinden eski bir gömlek çıktı. O gömleğin kendisine kefen yapılmasını istedi ve ekledi “Bu elbise ile Bedir’de müşriklere karşı savaştım.

Ve onu bugün için sakladım.

Sa’d vefat etti. Oğlu şöyle diyordu:

Elveda Kadisiye kahramanı. Medain fatihi Mecusi ateşini ebediyen söndüren insan...