AKİT SON DAKİKA
MEKKE CANLI YAYINMEDİNE CANLI YAYIN

Örnek hayatlar... Abdullah b. Mesud

Müslüman olduktan sonra Kureyş’in ileri gelenlerinin meclisine gidip meydan okuyan, örnek insanlardan Abdullah b. Mesud'un örnek hayatı...

Abdullah b. Mesud İslam’a ilk giren Müslümanlardan.. O fakir bir koyun çobanıydı.

O Müslüman olduktan sonra Kureyş’in ileri gelenlerinin meclisine gidip meydan okumuştu: ’’Esirgeyen bağışlayan Allah’ın adıyla... Kur’an’ı, Rahman olan Allah öğretti. İnsanı O yarattı. Ona beyanı öğretti. Güneş de, ay da hesaplıdır. Nebat da, ağaç da O’na secde ederler..” (Rahman suresi - 1, 6)

 ..Ve böylece okumasına devam etmişti. Kureyş’in ileri gelenleri donup kalmıştı..

Dehşet içinde Abdullah b. Mesud’u dinlemişlerdi..FAKİR BİR ÇOBAN NASIL OLUYORDU DA onlara meydan okuyabilmişti?? Şaşkınlıkları geçince hepsi birden Abdullah’a  saldırmışlardı. O ise saldırıya rağmen okumasını sürdürmüştü...

Abdullah’ın bünyesi çok zayıftı ama imanı çok büyüktü.. Yara bere içinde kalmıştı...

Abdullah b. Mesud tüm işkencelere rağmen Kur’an’ı her yerde okumayı sürdürmüştü..

Cenab-ı Hakk Abdullah’a Kur’an’ı güzel okuma ve iyi anlama yeteneği de ihsan etmişti.

Peygamber Efendimiz (sav) de Kur’an’ı Abdullah’tan dinlemeyi severdi.

Abdullah b. Mesud, Resulullah (sav)’in yanından hiç ayrılmadı. Tüm büyük savaşlarda ve gazvelerde bulunmuştu. O fakir bir insandı.. Fakat imanı sayesinde nur, hidayet ve hayır önderleri arasında eşsiz bir yer almış, daha dünyadayken cennetle müjdelenenlerden biri olmuştu.

Resulullah’ın vefatından sonra onun halifeleri de Abdullah’ın kadrini ve kıymetini bilmişlerdir. Mesela Hz. Ömer onu Kufe’ye beytülmalın başına tayin etmişti.

Abdullah b. Mesud ne şan, ne şeref, ne de makam peşinde oldu. Tek dileği Allah ve Resulü’nün kendisinden razı olduklarını bilerek can vermekti..