AKİT SON DAKİKA
MEKKE CANLI YAYINMEDİNE CANLI YAYIN

Şimşek: Not artırımına mecbur kalacaklar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’ye uzun vadeli, stabil kaynak çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Şimşek, Bank of Amerika Merrill Lynch’in organize ettiği ve yaklaşık 400 yatırımcı ve fon yöneticisinin katıldığı toplantıların ardından New York’taki Türk

NEW YORK - Londra ve New York’ta 400 fon yöneticisiyle birebir ya da gruplar halinde görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Şimşek, “Bu fonlar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 10 trilyon dolarlık kaynağı yönetiyorlar” dedi.
Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen bu toplantıların önemli bir kısmına katıldığını dile getiren Şimşek, “Amacımız Türkiye’ye uzun vadeli, stabil kaynak çekmek. Türkiye’nin güçlü, sürdürülebilir büyümesi açısından dış kaynağa ihtiyacımız var. Türkiye’de yatırımlar için, istihdamın artırılması için hem Türkiye’deki hem de küresel düzeydeki kaynakları biz sürekli bir şekilde harekete geçirme çabası içindeyiz” diye konuştu.
Konferansa 30’a yakın Türk firmasının da katıldığını dile getiren Şimşek, bu yıl Türkiye’ye ilginin öncekilerine göre çok daha fazla olduğunu kaydetti. Şimşek, “Geçen seneye göre yatırımcı ilgisi yüzde 40 daha fazlaydı. Dört binin üzerinde toplantı talebi vardı Türk şirketleri ve bizlerle. Bunun ancak 3 bini gerçekleşebildi” ifadesini kullandı.
Bakan Şimşek, Türkiye’nin zorlu küresel koşullara rağmen 2012’yi çok iyi tamamladığına dikkati çekerek, “2013’te daha hızlı büyüme, daha güçlü bir bütçe performansı, daha düşük yine düşmeye devam eden kamu borç stoku, enflasyon trendini aşağı tutuma çabası olacak. Belki cari açıkta azalma duracak belki iç talebin gücüne bağlı olarak bir miktar cari açıkta milli gelire oran olarak bir miktar genişleme olabilir ama bunların hepsinin yönetilebilir olduğu kanısındayız” ifadesini kullandı.  Bakan Şimşek, son 10 yılda Türkiye’nin milli gelirinin 3 kat arttığını, gelecek 10-15 yılda da bunu tekrar 3 kat artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.