AKİT SON DAKİKA
MEKKE CANLI YAYINMEDİNE CANLI YAYIN

İstihdamı teşvik paketi yolda

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının yapıldığı Davos’ta katıldığı bir televizyon programında, hükümetin istihdamı teşvik edecek ilave birtakım adımlar atacağını söyledi. Türkiye’nin yatırımcıların gözdesi bir ülke olduğu

EKONOMİ SERVİSİ
Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere geldiği İsviçre’nin Davos kasabasında, küresel yayın yapan televizyonların programlarında dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin yatırımcıların gözdesi olduğunu vurguladı.  Davos’ta Türkiye ekonomisinin nasıl göründüğüne ilişkin soruya Babacan, “Türkiye artık bir başarı örneği olarak tescil edilmiş durumda. Kime Türkiye deseniz (çok iyi, her şey çok güzel gidiyor, bir başarı örneği) diyor” sözleriyle cevaplandırdı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda istihdam teşviki konusunda bir paket üzerinde çalıştıklarını belirten Ali Babacan, “Detaylarını şimdiden vermeyeyim ama istihdam teşviki ile alakalı ilave birtakım adımlarımız daha olacak. Bizim şu andaki işsizlik hesabımız uluslararası standartlarda bir hesap değil.  Şimdi TÜİK onu düzeltiyor. Muhtemelen işsizlik oradan 1 puan düşecek” dedi. Babacan, Türkiye’deki işgücü piyasasının en önemli sorunlarından birinin de işgücü piyasasındaki katılıklar olduğunu belirterek, hem çalışanların haklarının korunacağı hem de bu katılıkların giderileceği bir yapı için adımların atılmaya devam edilmesi gerektiğini kaydetti.
CARİ AÇIK 3.5 PUAN DÜŞECEK
Bu seneki Davos zirvesinde kendilerine cari açık problemiyle ilgili hiç soru gelmediğini ifade eden Babacan, 2011 yılında yüzde 10 olan cari açığın, 2012’de yüzde 6,5-7 arasında bitirileceğini bildirdi.  Başbakan Yardımcısı, “Yani bir yılda cari açığı 3,5 puan düşürmek çok büyük başarı. Gerektiğinde zor tedbirler alarak cari açığı düşürme konusunda kararlı olduğumuzu herkes görüyor” dedi. Geçen yıl bankalardaki kredi hacmindeki hızlı artışı yavaşlatarak, iç tüketimin biraz daha dengeli seyretmesini sağlayarak cari açığı azalttıklarını dile getiren Babacan, bundan sonra tasarruf oranlarının artmasıyla cari açığı yapısal olarak da düzeltebileceklerine inandıklarını söyledi.
BORSA İSTANBUL’A ORTAK OLMAK
İSTEYEN YABANCILAR SIRAYA GİRDİ
Babacan, şu anda Borsa İstanbul ile stratejik ortaklık kurmak isteyen dünya borsalarının sayısının 15’i geçtiğini belirterek, “Yani (gelin ortak olalım) diyorlar. Bunların hepsi dünya devi borsalar. Buradaki potansiyeli görüyorlar ve Türkiye ile beraber bu resmin içinde olmak istiyorlar” diye konuştu.
“Zengin vergisi” tartışmaları üzerinde de değerlendirmeler yapan Babacan, vergi düzenlemesiyle amaçlarının dürüstçe vergisini veren vatandaştan daha fazla vergi almak olmadığını, belli bir serveti olup, iyi bir geliri olup, kayıtdışı çalışan kişilerden alınması gereken verginin nasıl alınması gerektiği üzerinde çalışmalar yapıldığını kaydetti. Babacan, “Yoksa, zengine ilave vergi, onların vergi oranını artırma, böyle bir şey yok. Çünkü zengin dediğimiz kişinin aynı zamanda yatırımcı olduğunu, aynı zamanda yatırımlarıyla istihdam sağlayan kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani bu söylem biraz zengin düşmanlığına doğru dönmesin” dedi.
BİLDİĞİNİZ ALANA YATIRIM YAPIN
Konuşmasının sonunda Türk yatırımcılarına tavsiyelerde bulunan Ali Babacan, “En iyi bildiğiniz iş neyse onu yapın, çok farklı alanlara yönelmeyin” dedi. Babacan, şirketlerin döviz kuru ve alacağı konusunda da dengeli gitmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Kurun seviyesinde garanti yok” diye konuştu.